heen

טנטרה ודיכאון

tantra and depression מאמר מאת: טנטרה ודיכאון

טנטרה הנה שיטת ריפוי עתיקה העוסקת בהתפתחות האדם, על כל חלקיו והבאתו לידי הרמוניה, שלום פנימי ואושר. מתוך היכולת שלה לגעת בחלקים שונים של נפש האדם היא מהווה שיטת טיפול נוספת לדיכאון, שיכול לשבת על רמות רבות של נפש האדם.

מהו דיכאון?

הדיכאון בדרך כלל זה נובע מאנרגיית חיים תקועה, מפגיעות שספגנו במהלך החיים, מהילדות המוקדמת ועד המשך החיים. כל מיני כאבים, טראומות וחוויות קשות, שהצטברו בגוף, מקיפות את הגופים הרגשיים שלנו ואת הגוף הפיזי ויוצרות כובד עמוק בגוף. הכובד העמוק הזה שבגוף, כל המשקל והכאב, כל הדברים הללו אינם מורגשים בהכרה, אך מתחילים להתבטא בכובד חשיבתי. הכובד החשיבתי מתבטא בכך שהמחשבות שלנו נהיות כבדות יותר, עגומות יותר, דיכאוניות יותר, פסימיות, חוסר תקווה, חוסר אמון. כל הפגיעות האלה, שהצטברו במהלך החיים, הופכות להיות חלק מהיותנו, אנשים המסתובבים בתוך שדה כבד ומעיק.

הדיכאון נובע פעמים רבות כחלק מזה שהתרחקנו מהמקור שלנו, מהאני העמוק והשקט שלנו, שתמיד שוכן שם עמוק. מרוב כאב וחוסר תשומת לב ומודעות, הצטבר הכאב ושכחנו את טבענו האמתי. לכן, כאשר מתחילים לטפל בדיכאון דרך הטנטרה, מתחילים לעבוד עם ועל כל האספקטים של החיים שלנו.

טנטרה תרפיה להקלה על דיכאון

באחד מסעיפיה של הטנטרה – טנטרה תרפיה,  אפשר ללמוד נושאים רבים של עבודה והתפתחות אישית, שחרור כל אותם המקומות התקועים לנו בגוף, על ידי פתיחה של הגופים הפיזיים שלנו. התהליך נעשה בעזרת תרגולים פיזיים ותרגולים רגשיים של הבעת רגשות.

ראשית מתחילים בגוף הפיזי,  לפתוח אותו. אי אפשר לחיות עולם של שמחה וחיות כשהגוף הפיזי כבד וצפוף. הכבדות הזאת של הגוף משפיעה על המחשבה שלנו, על האופטימיות שלנו ועל היכולת שלנו לחוש תקווה וידיעה שאנו במקום טוב, בטוחים ומוכלים. בהמשך העבודה מתחילים לתרגל עבודה רגשית, להניע את הרגשות, ללמוד כיצד לשחרר את הכעסים המודחקים, את הזעם וחוסר האונים, את תחושות הקורבנות והפגיעות, את הכאבים ואת כל מה שיושב סביב הגופים הרגשיים שלנו. בעזרת כל מיני טכניקות של הנעת אנרגיה בתוך הגוף שלנו, דרך לימוד של תקשורת נכונה וזיהוי הצרכים העמוקים של מה שאנחנו צריכים. דברים שכשבדיכאון, בדרך כלל שוכחים ולא יודעים להסתכל פנימה ולראות מה הגוף צריך, רק שכבות הכאב וחוסר התקווה מניעות ויוצרות מחשבות.

דרך עבודה של מודעות מתחילים לזהות את הרצונות העמוקים, את המתנות הייחודיות שלנו ולומדים איך להביא אותם לעולם, כיצד לבטא אותם, איך לחצות את תחושות חוסר האמון. לומדים לחוש את התחושות הללו, לומדים מחדש להרפות בתוכם, לשחרר ולהיפתח, להתחבר למקורות העצמה שלנו. מזהים את המקומות החזקים, שגם כשבדיכאון שוכחים אותם אבל הם עדין נמצאים שם, דרך עבודה מודעת כניסה פנימה, ניתן להתחיל לזהותם ולהתחיל לעבוד אתם.

הטנטרה מתייחסת גם לאספקט של האנרגיה המינית שבגוף שלנו. האנרגיה המינית היא האנרגיה החזקה ביותר פיזית, המניעה את הגוף שלנו. לרוב, אנשים בדיכאון, מנותקים מהאנרגיה הזאת, לא מסוגלים להשתמש במנוע רב העצמה הזה, על מנת לעבור טרנספורמציה ושינוי. באמצעות הטנטרה לומדים איך לפתוח את האנרגיה המינית, כיצד להניע אותה בגוף. איך ניתן לשחרר אותה רק מאזורי המין ולחבר אותה לבטן ולמקורות העצמה והגופים הרגשיים. לומדים איך להניע אותה אל הלב על מנת לפתוח ולחוש. לרוב בהתחלה עולים  גם הרבה כאב, דיכאון, כעס וזעם על כל מיני תחושות ודברים שיושבים שם. לאחר מכן  לומדים לבצע התמרה ולהמיר את האנרגיה המינית ולחבר אותה גם  למרכזי החשיבה שלנו, לחיבור שלנו לאופטימיות וידיעה פנימית עמוקה.

אחת הבעיות המופיעות בדיכאון היא חוסר היכולת לבחור באמת. מה שעושה את הבחירות של האדם הם גופי הכאב שלו וגופי חוסר היכולת שלוו לתפקד. דרך הטנטרה לומדים לזהות את המגבלות האלו, לומדים לחדש את הבחירה, לבחור את הבחירות שמיטיבות עמנו. לעיתים זה דרך שינוי סביבה, דרך שינוי מקום או תחום עבודה, לפעמים דרך כל מיני שינויים אחרים שהאדם צריך לעשות. הסובל מדיכאון, בדרך כלל אינו רואה פתחי אפשרות ותקווה, דרך ובעזרת הטנטרה, ניתן ליצור את הנתיבים הללו בתוך האדם, לעשות שינוי נקודתי ואף ליצור שינויים משמעותיים בסביבת החיים שלו. העבודה עם טנטרה, מכיוון שהיא הוליסטית ושלמה ועובדת עם כל האספקטים של האנשים, עוברת ממש דרך כל הרמות. דרך זו היא דרך של תהליך, זה לא קורה בין יום, גם לא בשבוע. זהו תהליך שהאדם מתחייב אליו ולעשות עם עצמו. התהליך מתאים  למישהו שממש רוצה לשנות את החיים שלו, לפתוח ולצאת מהדיכאון. כל מה שצריך בהתחלה, זה לבוא לבקש סיוע מבן אדם מיומן שיכול להדריך, להנחות  וללמד אותו, כיצד ניתן לעבוד עם האנרגיות והעוצמות שלו ואיך לעבוד עם הפחדים שלו עצמו.

לדיכאון יש כל מיני רמות, החל מדיכאון קל, דיכאון עמוק יותר ודיכאון קליני. הדיכאון הקליני הינו מצב בו האדם יוצא מכלל תפקוד וכמעט שלא יכול לצאת מהמיטה ומהבית ולתפקד. העבודה במצב זה היא יותר עמוקה, דורשת בדרך כלל תהליך יותר עמוק, עבודה יותר אינטנסיבית, אבל היא לחלוטין אפשרית. מתוך ניסיוני בטיפול במאות אנשים, הדרך היא לגמרי אפשרית ופתוחה למי שבאמת רוצה שינוי, מחויב לעצמו ולעשות את מה שטוב לו. קיימים המון כלים שיכולים שבעזרתם ניתן לסייע לו ולפתוח.

טנטרה לטיפול בדיכאון: דרכים נוספות

ישנן דרכים נוספות בהן הטנטרה מסייעת בעבודה עם דיכאון. דרך אחת היא דרך הכנסת גוף האדם לטראנס אנרגטי, היכול לחדור לתוך מערכות התת מודע ולשחרר משם  את שכבות הכאב והשריון הרגשי שניבנה לאדם במהלך השנים. דרך נוספת שהטנטרה עובדת בעזרתה, היא התמרת אנרגיית הכאב לעונג. ניתן ללמד אנשים לחוות עונג ברמות אחרות ממה שהם מכירים, לא רק עונג של איברי המין, פליטה ושחרור אנרגטי קל של אורגזמות, אלא התמרה עמוקה של האנרגיה לעונג, עונג המתפשט בגוף ומתפשט בכול המערכת. חיבור עמוק לעונג הינו טרנספורמטיבי בפני עצמו. אקסטאזה ובליס – אושר עילאי, הינם כלים אדירים החודרים הישר לתת המודע. והכלים הללו מאפשרים את דרך הריפוי העמוקה ביותר הידועה לאדם. בעזרת עונג ודרך חוויות עמוקות היכולות להוביל לחוויות רוחניות עמוקות, מסוגלים האנשים לשחרר עוד קליפות מתוך מעמקי התת מודע, המשדר להם מציאות קשה וכואבת, וליצור שם התמרה, להתחיל ליצור דרך לחיים אופטימיים, כשהם יודעים, מחוברים ונושמים. קיימים מגוון כלים של מדיטציות מסוימות וסוגי נשימות, היכולות להעצים את אנרגיית החיות בגוף, וזו בתורה משפיעה גם על החשיבה ועל דפוסי הפעולה של האדם ופותחת את הדלת לשינוי משמעותי בחייו.

0 0 votes
Article Rating
הרשמה להתראות
הודיעו לי על:
guest

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments